Publicerad
Frågan om ny skola i Kungsör var uppe som ett av ärendena vid kommunfullmäktiges möte måndag 10 mars. Ärendet gällde ett beslut om vilket skolalternativ man skulle utreda vidare.
De två alternativen var i korthet att:
Efter debatt röstade en majoritet (fler än hälften av ledamöterna) för att utreda förslaget att bygga en ny 4-6- och 7-9-skola. En minoritet (färre än hälften av ledamöterna) begärde då att ärendet skulle återremitteras* då man ville ha mer fakta i ärendet. Beslutet blev då återremiss för att senare ta upp frågan igen.
* Återremiss betyder att ärendet skickas tillbaka för ytterligare beredning, till exempel kan mer fakta eller information tas fram som underlag för kommunfullmäktiges beslut. Ett ärende återremitteras om minst en tredjedel av kommunfullmäktiges ledamöter begär det.
Återremittering kan bara ske en gång. Nästa gång samma ärende finns på dagordningen måste ett beslut fattas. För ett ärende som tidigare återremitterats krävs enkel majoritet för beslutet. Enkel majoritet innebär att ett förslag vid en omröstning måste stödjas av mer än hälften av ledamöterna. När enkel majoritet krävs, räknar man alltså bort de som avstår från att rösta eller som är frånvarande.
Kontakt för den här sidan:
Senast uppdaterad:
Kontakta Kungsörs kommun
Telefon: 0227-60 00 00
E-post: info@kungsor.se
Öppettider: Måndag-Fredag
7.30-12.00 och 13.00-16.30
Avvikande öppettider kommunhuset
Organisationsnr: 212000-2056
Besöksadress:
Drottninggatan 34, 736 85 Kungsör
Postadress:
Kungsörs kommun, 736 85 Kungsör
Fakturaadress:
Box 34, 736 21 Kungsör
Mer om fakturering här
Tillgänglighet och dialog