Socialnämnden

Socialnämnden har ansvaret för kommunens socialförvaltning och fattar beslut i alla politiska frågor som rör Individ- och familjeomsorg, Arbetsmarknad och socialt stöd samt vård och omsorg

Här kan du se vilka ledamöter och ersättare som sitter i socialnämnden under mandatperioden 1 januari 2015 - 31 december 2018. För att det ska vara lätt att komma i kontakt med politikerna finns också en länk till respektive politikers e-postadress.

Ordföranden

Ordförande: Marie Norin Junttila (S), marie.norin-junttila@kungsor.se                   1:e vice ordförande: Ulla Eriksson Berg (L), ulla.erikssonbergh@kungsor.se           2:e vice ordförande: AnneMarie Andersson(C),                                                        ann-marie.andersson@kungsor.se                      

Ledamöter

  1. Linda Söder (S), linda.soder-jonsson@kungsor.se
  2. Marita Pettersson (S), marita.pettersson@kungsor.se
  3. Marie Norin Junttila (S), marie.norin-junttila@kungsor.se
  4. Ulla Eriksson Bergh (L), ulla.erikssonbergh@kungsor.se
  5. Anna-Karin Tornemo (V), anna-karin.tornemo@kungsor.se
  6. AnneMarie Andersson (C), ann-marie.andersson@kungsor.se
  7. Eleonor Westlund (C), eleonor.westlund@kungsor.se
  8. Ewa Granudd (M), ewa.granudd@kungsor.se
  9. Britt-Marie Häggkvist Back (SD), britt-marie.haggkvist-back@kungsor.se

    Ersättare
  10. Ann-Catrin Cederlund (S), ann-catrin.cederlund@kungsor.se
  11. Angelica Stigenberg (S), angelica.stigenberg@kungsor.se
  12. Ronny Moström (S), ronny.mostrom@kungsor.se
  13. Eva-Carin Sandbom (L), eva-carin.sandbom@kungsor.se
  14. Kerstin Åkesson (MP), kerstin.akesson@kungsor.se
  15. Lena Norstedt (C), lena.norstedt@kungsor.se
  16. Jenny Andersson (KD), jenny.andersson@kungsor.se
  17. Yvonne Ericsson (M), yvonne.ericsson1@kungsor.se
  18. Rune Broström (SD), rune.brostrom@kungsor.se


Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 24 maj 2017

Kontakta oss

Kungsörs kommun

736 85 Kungsör

Telefon växeln: 0227-60 00 00

E-post: info@kungsor.se

Organisationsnr: 212000-2056

Öppettider kommunhuset

Måndag-Fredag

7.30-12.00 och 13.00-16.30

Besöksadress:

Drottninggatan 34

Tillgänglighet och dialog

Lättläst

English

Lämna synpunkt

Om webbplatsen

Translate this page: