Socialnämnden

Socialnämnden har ansvaret för kommunens socialförvaltning och fattar beslut i alla politiska frågor som rör Individ- och familjeomsorg, Arbetsmarknad och socialt stöd samt vård och omsorg

Här kan du se vilka ledamöter och ersättare som sitter i socialnämnden under mandatperioden 1 januari 2015 - 31 december 2018. För att det ska vara lätt att komma i kontakt med politikerna finns också en länk till respektive politikers e-postadress.

Ordföranden

Ordförande: Linda Söder-Jonsson (S), linda.soder-jonsson@kungsor.se 
Tel: 073-662 94 62
1:e vice ordförande: Ulla Eriksson Berg (L), ulla.erikssonbergh@kungsor.se
2:e vice ordförande: AnneMarie Andersson (C),                                                    
ann-marie.andersson@kungsor.se                      

Ledamöter

  1. Linda Söder (S), linda.soder-jonsson@kungsor.se
  2. Marita Pettersson (S), marita.pettersson@kungsor.se
  3. Ulla Eriksson Bergh (L), ulla.erikssonbergh@kungsor.se
  4. Mattias Söderlund (V), mattias.soderlund@kungsor.se
  5. AnneMarie Andersson (C), ann-marie.andersson@kungsor.se
  6. Yrjö Björkqvist (M), yrjo.bjorkqvist@kungsor.se
  7. Eleonor Westlund (C), eleonor.westlund@kungsor.se
  8. Britt-Marie Häggqvist Back (SD), britt-marie.haggkvist-back@kungsor.se
  9. Per Strengbom (S), per.strengbom@kungsor.se

    Ersättare
  10. Ann-Catrin Cederlund (S), ann-catrin.cederlund@kungsor.se
  11. Åse Verner (S), ase.verner@kungsor.se
  12. Eva-Carin Sandbom (L), eva-carin.sandbom@kungsor.se
  13. Joel Petersson (V), joel.petersson@kungsor.se
  14. Yvonne Ericsson (M), yvonne.ericsson1@kungsor.se
  15. Robert Andersson (M), robert.andersson1@kungsor.se
  16. Maria Gripenberth (KD), maria.gripenberth@kungsor.se
  17. Anders Frödin (SD), anders.frodin@kungsor.se
  18. Robert Redenkvist (SD), robert.redenkvist@kungsor.se


Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 08 januari 2019

Kontakta oss

Kungsörs kommun

736 85 Kungsör

Telefon växeln: 0227-60 00 00

E-post: info@kungsor.se

Organisationsnr: 212000-2056

Öppettider kommunhuset

Måndag-Fredag

7.30-12.00 och 13.00-16.30

Besöksadress:

Drottninggatan 34

Tillgänglighet och dialog

Lättläst

English

Lämna synpunkt

Om webbplatsen

Translate this page: