Barn- och utbildningsnämnden

Här kan du se vilka ledamöter och ersättare som sitter i barn- och utbildningsnämnden mandatperioden 1 januari 2023 - 31 december 2026. För att det ska vara lätt att komma i kontakt med politikerna finns också en länk till respektive politikers e-postadress.

Barn- och utbildningsnämnden ansvarar för förskola och pedagogisk omsorg för barn i förskoleålder.
Grundskola: förskoleklass, grundskola, grundsärskola, fritidsverksamhet och fritidsgårdsverksamhet.
Gymnasieskola, gymnasiesärskola, kommunal vuxenutbildning, utbildning i svenska för invandrare och särskild utbildning för vuxna. Nämnden medverkar också i samhällsplanering som berör barn och ungdom.

Ordföranden i Barn- och utbilningsnämnden

Ordförande: Angelica Stigenberg (S), angelica.stigenberg@kungsor.se
1:e vice ordförande: Lina Johansson (C), lina.johansson@kungsor.se
2:e vice ordförande: Bo Granudd (M), bo.granudd@kungsor.se

Ledamöter

  1. Angelica Stigenberg (S), angelica.stigenberg@kungsor.se
  2. Inger Grindelid (S), inger.grindelid@kungsor.se
  3. Elisabeth Strengbom (S), elisabeth.strengbom@kungsor.se
  4. Lina Johansson (C), lina.johansson@kungsor.se
  5. Mirjam Hansson (V), mirjam.hansson1@kungsor.se
  6. Bo Granudd (M), bo.granudd@kungsor.se
  7. Yrjö Björkqvist (M), yrjo.bjorkqvist@kungsor.se
  8. Björn Eriksson (SD), bjorn.eriksson@kungsor.se
  9. Sussanne Söderström (SD), sussanne.soderstrom@kungsor.se
    Ersättare
  10. Åse Verner (S), ase.verner@kungsor.se
  11. Lise-Lott Eriksson (S), liselott.eriksson2@kungsor.se
  12. Annmarie Wikholm (S), annmarie.wikholm@kungsor.se
  13. Pamela Lundin (C), pamela.lundin@kungsor.se
  14. Fridha Haglind Eriksson (V), fridha.haglinderiksson@kungsor.se
  15. Anita Roots (SD), anita.roots@kungsor.se
  16. Assrar Hamid (SD), assrar.hamid@kungsor.se
  17. Jenny Andersson (KD), jenny.andersson2@kungsor.se
  18. Gunilla Wolinder (L), gunilla.wolinder@kungsor.se

Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad:

Kontakta Kungsörs kommun

Telefon: 0227-60 00 00

E-post: info@kungsor.se

Öppettider: Måndag-Fredag

7.30-12.00 och 13.00-16.30
Avvikande öppettider kommunhuset


Organisationsnr: 212000-2056


Besöksadress:

Drottninggatan 34, 736 85 Kungsör

Postadress:

Kungsörs kommun, 736 85 Kungsör


Fakturaadress:

Box 34, 736 21 Kungsör
Mer om fakturering här