Barn- och utbildningsnämnden

Barn- och utbildningsnämnden har som namnet visar ansvar för hela barn- och utbildningsområdet från förskola till vuxenutbildning.

Här kan du se vilka ledamöter och ersättare som sitter i barn- och utbildningsnämnden under mandatperioden 1 januari 2015 - 31 december 2018. För att det ska vara lätt att komma i kontakt med politikerna finns också en länk till respektive politikers e-postadress.

Ordföranden i Barn- och utbilningsnämnden

Ordförande: Mikael Petersson (S), mikael.peterson@kungsor.se
1:e vice ordförande: Gunilla Wolinder (L), gunilla.wolinder@kungsor.se
2:e vice ordförande: Hans Carlsson (M), hans.carlsson@kungsor.se

Ledamöter

  1. Monica Lindgren (S), monica.lindgren@kungsor.se
  2. Margareta Johansson (S)
  3. Mikael Peterson (S), mikael.peterson@kungsor.se
  4. Gunilla Wolinder (L), gunilla.wolinder@kungsor.se
  5. Joel Petersson (V), joel.pettersson@kungsor.se
  6. Hans Carlsson (M), hans.carlsson@kungsor.se
  7. Carina Sjölund (M), carina.sjolund@kungsor.se
  8. Margareta Barkselius (C), margareta.barkselius@kungsor.se
  9. Ari Jaanus (SD), ari.jaanus@kungsor.se

Ersättare

  1. Marina Ribaric (S), marina.ribaric@kungsor.se
  2. Tonny Fernerud (S), tonny.fernerud@kungsor.se
  3. Elisabeth Laestander (S), elisabeth.laestander@kungsor.se
  4. Barbro Olausson (L), barbro.olausson@kungsor.se
  5. Peter Åkesson (MP), peter.akesson@kungsor.se
  6. Ronja Lund Wall (M), ronja.lund-wall@kungsor.se
  7. Lars Gustavsson (KD), lars.gustavsson@kungsor.se
  8. Siewert Carlsson (C), siewert.Karlsson@kungsor.se
  9. Sussanne Söderström (SD), sussanne.soderstrom@kungsor.se

 

Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 23 mars 2017

Kontakta oss

Kungsörs kommun

736 85 Kungsör

Telefon växeln: 0227-60 00 00

E-post: info@kungsor.se

Organisationsnr: 212000-2056

Öppettider kommunhuset

Måndag-Fredag

7.30-12.00 och 13.00-16.30

Besöksadress:

Drottninggatan 34

Tillgänglighet och dialog

Lättläst

English

Lämna synpunkt

Om webbplatsen

Translate this page: