Barn- och utbildningsnämnden

Här kan du se vilka ledamöter och ersättare som sitter i barn- och utbildningsnämnden mandatperioden 1 januari - 31 december 2022. För att det ska vara lätt att komma i kontakt med politikerna finns också en länk till respektive politikers e-postadress.

Barn- och utbildningsnämnden ansvarar för förskola, pedagogisk omsorg för barn i förskoleålder (dagbarnvårdare) .
Grundskola: förskoleklass, grundskola, grundsärskola, fritidsverksamhet och fritidsgårdsverksamhet.
Gymnasieskola, gymnasiesärskola, kommunal vuxenutbildning, utbildning i svenska för invandrare och särskild utbildning för vuxna. Nämnden medverkar också i samhällsplanering som berör barn och ungdom.

Ordföranden i Barn- och utbilningsnämnden

Ordförande: Angelica Stigenberg (S), angelica.stigenberg@kungsor.se
Tel:
1:e vice ordförande: Ewa Granudd (M), ewa.granudd@kungsor.se
2:e vice ordförande: Gunilla Wolinder (L), gunilla.wolinder@kungsor.se

Ledamöter

  1. Angelica Stigenberg (S), angelica.stigenberg@kungsor.se
  2. Marie Norin Junttila (S), marie.norin-junttila@kungsor.se
  3. Anna-Karin Tornemo (V), anna-karin.tornemo@kungsor.se
  4. Gunilla Wolinder (L), gunilla.wolinder@kungsor.se
  5. Ewa Granudd (M), ewa.granudd@kungsor.se
  6. Yrjö Blomqvist (M), yrjo.bjorkqvist@kungsor.se
  7. Margareta Barkselius (C), margareta.barkselius@kungsor.se
  8. Sussanne Söderström (SD), sussanne.soderstrom@kungsor.se
  9. Margareta Johansson (S), margareta.johansson@kungsor.se
    Ersättare
  10. Elisabeth Strengbom (S), elisabeth.strengbom@kungsor.se
  11. Monica Lindgren (S), monica.lindgren@kungsor.se
  12. Joel Petersson (V), joel.pettersson@kungsor.se
  13. Barbro Olausson (L), barbro.olausson@kungsor.se
  14. Jenny Andersson (KD), jenny.andersson@kungsor.se
  15. Madelene Lund (M), madelene.lund@kungsor.se
  16. Eileen Larsson (C),
  17. Robert Redenkvist (SD), robert.redenkvist@kungsor.se
  18. Gunnar Uggelfors (SD), gunnar.uggelfors@kungsor.se

Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 22 september 2020

Kontakta Kungsörs kommun

Telefon: 0227-60 00 00

E-post: info@kungsor.se

Öppettider: Måndag-Fredag

7.30-12.00 och 13.00-16.30


Organisationsnr: 212000-2056
GLN: 7330619014321

 

Besöksadress:

Drottninggatan 34, 736 85 Kungsör

Postadress:

Kungsörs kommun, 736 85 Kungsör

Fakturaadress:

Box 34, 736 21 Kungsör

Tillgänglighet och dialog

Lättläst

English

Lämna synpunkt

Om webbplatsen

Translate this page: