Ledamöter i kommunfullmäktige

Här kan du se vilka ledamöter och ersättare som är invalda i kommunfullmäktige. För att det ska vara lätt att komma i kontakt med politikerna finns också en länk till respektive politikers e-postadress. 

Kommunfullmäktiges ordföranden

Ordförande: Gunilla A Aurusell (S), gunilla.aaurusell@kungsor.se
1:e vice ordförande: Olof Lindberg (L), olof.lindberg@kungsor.se
2:e vice ordförande: Margareta Karlsson (M), margareta.karlsson2@kungsor.se

Ledamöter

Ledamöter för Moderaterna (M)

  1. Stellan Lund (M), stellan.lund@kungsor.se
  2. Margareta Karlsson (M), margareta.karlsson2@kungsor.se
  3. Hans Carlsson (M), hans.carlsson@kungsor.se
  4. Carina Sjölund (M), carina.sjolund@kungsor.se
  5. Niklas Magnusson (M), niklas.magnusson@kungsor.se
  6. Maivor Norgren (M), maivor.norgren@kungsor.se
  7. Ewa Granudd (M), ewa.granudd@kungsor.se

Ledamöter för Centerpartiet (C)

  1. Petter Westlund (C), petter.westlund@kungsor.se
  2. Madelene Ericsson (C), madelene.ericsson@kungsor.se
  3. AnneMarie Andersson (C), ann-marie.andersson@kungsor.se
  4. Gunnar Karlsson (C), gunnar.karlsson2@kungsor.se
  5. Eleonor Westlund (C), eleonor.westlund@kungsor.se

Ledamöter för Liberalerna (L)

  1. Eva-Carin Sandbom (L), eva-carin.sandbom@kungsor.se
  2. Rebecca Burlind (L), rebecca.burlind@kungsor.se
  3. Olof Lindberg (L), olof.lindberg@kungsor.se

Ledamöter för Kristdemokraterna (KD)

  1. Jenny Andersson (KD), jenny.andersson2@kungsor.se

Ledamöter för Socialdemokraterna (S)

  1. Marie Norin Junttila (S), marie.norin-junttila@kungsor.se
  2. Mikael Peterson (S), mikael.peterson@kungsor.se
  3. Urban Dahlgren (S), urban.dahlgren@kungsor.se
  4. Per Strengbom (S), pelle.strengbom@kungsor.se
  5. Gunilla A Aurusell (S), gunilla.aaurusell@kungsor.se
  6. Dan Stigenberg (S), dan.stigenberg@kungsor.se
  7. Rigmor Åkesson (S), rigmor.akesson@kungsor.se
  8. Rolf Lindgren (S), rolf.lindgren@kungsor.se
  9. Elisabeth Persson (S), elisabeth.persson@kungsor.se
  10. Margareta Johansson (S), margareta.johansson2@kungsor.se
  11. Tonny Fernerud (S), tonny.fernerud@kungsor.se
  12. Monica Lindgren (S), monica.lindgren@kungsor.se
  13. Marita Pettersson (S), marita.pettersson@kungsor.se
  14. Tauno Arbelius (S), tauno.arbelius@kungsor.se

Ledamöter för Vänsterpartiet (V)

  1. Christer Henriksson (V), christer.henriksson@kungsor.se
  2. Annika Westling (V), annika.westling@kungsor.se

Ledamöter för Miljöpartiet (MP)

  1. Kerstin Åkesson (MP), kerstin.akesson@kungsor.se
  2. Peter Åkesson (MP), peter.akesson@kungsor.se

Ledamöter för Sverigedemokraterna (SD)

  1. Annicka Eriksson (SD), annicka.eriksson@kungsor.se
  2. Rune Broström (SD), rune.brostrom@kungsor.se
  3. Roland Jansson (SD), roland.jansson@kungsor.se
  4. Ari Jaanus (SD), ari.jaanus@kungsor.se
  5. Per Hammarström (SD), per.hammarstrom@kungsor.se

Ersättare

Ersättare för Moderaterna (M)

  1. Yvonne Ericsson (M), yvonne.ericsson1@kungsor.se
  2. Niclas Lund (M), niclas.lund@kungsor.se
  3. Staffan Norgren (M), staffan.norgren@kungsor.se
  4. Kurt Karlsson (M), kurt.karlsson@kungsor.se

Ersättare för Centerpartiet (C)

  1. Mats Qvisth (C), mats.qvisth@kungsor.se
  2. Margareta Barkselius (C), margareta.barkselius@kungsor.se
  3. Monica Wastelius (C), monica.wastelius@kungsor.se

Ersättare för Folkpartiet (L)

  1. Lars Granath (L), lars.granath@kungsor.se
  2. Anders Sandbom (L)

Ersättare för Kristdemokraterna (KD

  1. Hannu Söderlund (KD), hannu.soderlund@kungsor.se
  2. Uno Gripenberth (KD), uno.gripenberth@kungsor.se

Ersättare för Socialdemokraterna (S)

  1. Jasminka Custovic (S), jasminka.custovic@kungsor.se
  2. Barbro Jansson (S), barbro.jansson@kungsor.se
  3. Ann-Catrin Cederlund (S), ann-catrin.cederlund@kungsor.se
  4. Ove Bergkvist (S), ove.bergkvist@kungsor.se
  5. Gunilla Lindström (S), gunilla.lindstrom@kungsor.se
  6. Ronny Moström (S), ronny.mostrom@kungsor.se
  7. Elisabeth Laestander (S), elisabeth.laestander@kungsor.se

Ersättare för Vänsterpartiet (V)

  1. Joel Petersson (V), joel.pettersson@kungsor.se
  2. Anna-Karin Tornemo (V), anna-karin.tornemo@kungsor.se

Ersättare för Miljöpartiet (MP)

  1. Lina Ekdahl (MP), lina.ekdahl@kungsor.se
  2. Ingemar Hielte (MP), ingemar.hielte@kungsor.se


Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 07 december 2016

Kontakta oss

Kungsörs kommun

736 85 Kungsör

Telefon växeln: 0227-60 00 00

E-post: info@kungsor.se

Organisationsnr: 212000-2056

Öppettider kommunhuset

Måndag-Fredag

7.30-12.00 och 13.00-16.30

Besöksadress:

Drottninggatan 34

Tillgänglighet och dialog

Lättläst

English

Lämna synpunkt

Om webbplatsen

Translate this page: