Ledamöter i kommunfullmäktige

Här kan du se vilka ledamöter och ersättare som är invalda i kommunfullmäktige. För att det ska vara lätt att komma i kontakt med politikerna finns också en länk till respektive politikers e-postadress. 

Kommunfullmäktiges ordföranden

Ordförande: Gunilla A Aurusell (S), gunilla.aaurusell@kungsor.se
Tel: 070-791 39 81
1:e vice ordförande: Hans Carlsson (M), hans.carlsson@kungsor.se
2:e vice ordförande: Olof Lindberg (L), olof.lindberg@kungsor.se

Ledamöter

Ledamöter för Moderaterna (M)

  1. Stellan Lund (M), stellan.lund@kungsor.se
  2. Ewa Granudd (M), ewa.granudd@kungsor.se
  3. Niklas Magnusson (M), niklas.magnusson@kungsor.se
  4. Ronja Lund - Wall (M), ronja.lund.wall@kungsor.se
  5. Hans Carlsson (M), hans.carlsson@kungsor.se

Ledamöter för Centerpartiet (C)

  1. Madelene Fager (C), madelene.fager@kungsor.se
  2. Petter Westlund (C), petter.westlund@kungsor.se
  3. AnneMarie Andersson (C), ann-marie.andersson@kungsor.se
  4. Lina Johansson (C)

Ledamöter för Liberalerna (L)

  1. Olof Lindberg (L), olof.lindberg@kungsor.se
  2. Gunilla Wolinder (L), gunilla.wolinder@kungsor.se

Ledamöter för Kristdemokraterna (KD)

  1. Jenny Andersson (KD), jenny.andersson2@kungsor.se

Ledamöter för Socialdemokraterna (S)

  1. Mikael Peterson (S), mikael.peterson@kungsor.se
  2. Gunilla A Aurusell (S), gunilla.aaurusell@kungsor.se
  3. Linda Söder-Jonsson (S), linda.soder-jonsson@kungsor.se
  4. Rigmor Åkesson (S), rigmor.akesson@kungsor.se
  5. Monica Lindgren (S), monica.lindgren@kungsor.se
  6. Dan Stigenberg (S), dan.stigenberg@kungsor.se
  7. Elisabeth Kjellin (S), elisabeth.kjellin@kungsor.se
  8. Per Strengbom (S), pelle.strengbom@kungsor.se
  9. Marita Pettersson (S), marita.pettersson@kungsor.se
  10. Angelica Stigenberg (S), angelica.stigenberg@kungsor.se
  11. Margareta Johansson (S)

Ledamöter för Vänsterpartiet (V)

  1. Christer Henriksson (V), christer.henriksson@kungsor.se
  2. Joel Petersson (V), joel.pettersson@kungsor.se

Ledamöter för Sverigedemokraterna (SD)

  1. Roland Jansson (SD), roland.jansson@kungsor.se
  2. Anders Frödin (SD), anders.frodin@kungsor.se
  3. Annicka Eriksson (SD), annicka.eriksson@kungsor.se
  4. Magnus Vidin (SD), magnus.vidin@kungsor.se
  5. Britt-Marie Häggkvist Back (SD), britt-marie.haggkvistback@kungsor.se
  6. Rune Broström (SD), rune.brostrom@kungsor.se

Ersättare

Ersättare för Moderaterna (M)

  1. Yrjö Björkqvist (M)
  2. Maivor Norgren (M), maivor.norgren@kungsor.se
  3. Niclas Lund (M), niclas.lund@kungsor.se

Ersättare för Centerpartiet (C)

  1. Monica Wastelius (C), monica.wastelius@kungsor.se
  2. Margareta Barkselius (C), margareta.barkselius@kungsor.se

Ersättare för Liberalerna (L)

  1. Rebecca Burlind (L), rebecca.burlind@kungsor.se
  2. Eva-Carin Sandbom (L), eva-carin.sandbom@kungsor.se

Ersättare för Kristdemokraterna (KD

  1. Uno Gripenberth (KD), uno.gripenberth@kungsor.se
  2. Kenneth Axelsson (KD), kenneth.axelsson@kungsor.se

Ersättare för Socialdemokraterna (S)

  1. Rolf Lindgren (S), rolf.lindgren@kungsor.se
  2. Gunilla Lindström (S), gunilla.lindstrom@kungsor.se
  3. Marina Ribaric (S), marina.ribaric@kungsor.se
  4. Urban Dahlgren (S), urban.dahlgren@kungsor.se
  5. Marie Norin Junttila (S), marie.norin-junttila@kungsor.se
  6. Ronny Moström (S), ronny.mostrom@kungsor.se

Ersättare för Vänsterpartiet (V)

  1. Anna-Karin Tornemo (V), anna-karin.tornemo@kungsor.se
  2. Mattias Söderlund (V)

Ersättare för Sverigedemokraterna (SD)

  1. Lars-Gunnar Andersson (SD)
  2. Sussanne Söderström (SD), sussanne.soderstrom@kungsor.se
  3. Robert Redenkvist (SD)


Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 19 november 2018

Kontakta oss

Kungsörs kommun

736 85 Kungsör

Telefon växeln: 0227-60 00 00

E-post: info@kungsor.se

Organisationsnr: 212000-2056

Öppettider kommunhuset

Måndag-Fredag

7.30-12.00 och 13.00-16.30

Besöksadress:

Drottninggatan 34

Tillgänglighet och dialog

Lättläst

English

Lämna synpunkt

Om webbplatsen

Translate this page: