Ledamöter i kommunstyrelsen

Här kan du se vilka ledamöter och ersättare som sitter i kommunstyrelsen. För att det ska vara lätt att komma i kontakt med politikerna finns också en länk till respektive politikers e-postadress. 

Kommunstyrelsens ordföranden och oppositionsråd

Ordförande: Mikael Peterson (S), mikael.peterson@kungsor.se Tel: 073-662 93 35
1:e vice ordförande: Stellan Lund (M), stellan.lund@kungsor.se Tel: 073-361 01 03
2:e vice ordförande: Linda Söder Jonsson (S), linda.soder-jonsson@kungsor.se Tel: 073-662 94 05

Oppositionsråd: Madelene Fager (C), madelene.fager@kungsor.se          
Tel: 0227-600 224

Ledamöter

  1. Mikael Peterson (S), mikael.peterson@kungsor.se
  2. Linda Söder Jonsson (S), linda.soder-jonsson@kungsor.se
  3. Angelica Stigenberg (S), angelica.stigenberg@kungsor.se
  4. Christer Henriksson (V), christer.henriksson@kungsor.se
  5. Claes Wolinder (L), claes.wolinder@kungsor.se
  6. Stellan Lund (M), stellan.lund@kungsor.se
  7. Niklas Magnusson (M), niklas.magnusson@kungsor.se
  8. Madelene Fager (C), madelene.fager@kungsor.se
  9. Petter Westlund (C), petter.westlund@kungsor.se
  10. Roland Jansson (SD), roland.jansson@kungsor.se
  11. Lars-Gunnar Andersson (SD), lars-gunnar.andersson@kungsor.se

Ersättare

  1. Rigmor Åkesson (S), rigmor.akesson@kungsor.se
  2. Haya Albabbili (S), haya.albabbili@kungsor.se
  3. Elisabeth Kjellin (S), elisabeth.kjellin@kungsor.se
  4. Joel Petersson (V), joel.petersson@kungsor.se
  5. Reijo Peräläinen (L), reijo.peralainen@kungsor.se
  6. Marie Norin Junttila (S), marie.norin-junttila@kungsor.se
  7. Ewa Granudd (M), ewa.granudd@kungsor.se
  8. Hannu Söderlund (KD), hannu.soderlund@kungsor.se
  9. Lina Johansson (C), lina.johansson@kungsor.se
  10. Anders Frödin (SD), anders.frodin@kungsor.se
  11. Annicka Eriksson (SD), annicka.eriksson@kungsor.se


Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 08 januari 2019

Kontakta Kungsörs kommun

Telefon: 0227-60 00 00

E-post: info@kungsor.se

Öppettider: Måndag-Fredag

7.30-12.00 och 13.00-16.30

 

Organisationsnr: 212000-2056

 

Besöksadress:

Drottninggatan 34, 736 85 Kungsör

Postadress:

Kungsörs kommun, 736 85 Kungsör

Fakturaadress:

Box 34, 736 21 Kungsör

Tillgänglighet och dialog

Lättläst

English

Lämna synpunkt

Om webbplatsen

Translate this page: