Ledamöter i kommunstyrelsen

Här kan du se vilka ledamöter och ersättare som sitter i kommunstyrelsen. För att det ska vara lätt att komma i kontakt med politikerna finns också en länk till respektive politikers e-postadress. 

Kommunstyrelsens ordföranden

Ordförande: Per Strengbom (S), pelle.strengbom@kungsor.se
1:e vice ordförande: Mikael Peterson (S), mikael.peterson@kungsor.se
2:e vice ordförande: Madelene Fager (C), madelene.fager@kungsor.se

Ledamöter

  1. Per Strengbom (S), pelle.strengbom@kungsor.se
  2. Marie Norin Junttila (S), marie.norin-junttila@kungsor.se
  3. Mikael Peterson (S), mikael.peterson@kungsor.se
  4. Claes Wolinder (L), claes.wolinder@kungsor.se
  5. Christer Henriksson (V), christer.henriksson@kungsor.se
  6. Kerstin Åkesson (MP), kerstin.akesson@kungsor.se
  7. Stellan Lund (M), stellan.lund@kungsor.se
  8. Niklas Magnusson (M), niklas.magnusson@kungsor.se
  9. Madelene Fager (C), madelene.fager@kungsor.se
  10. Petter Westlund (C), petter.westlund@kungsor.se
  11. Roland Jansson (SD), roland.jansson@kungsor.se

Ersättare

  1. Rigmor Åkesson (S), rigmor.akesson@kungsor.se
  2. Dan Stigenberg (S), dan.stigenberg@kungsor.se
  3. Barbro Olausson (L), barbro.olausson@kungsor.se
  4. Rickard Axelsson (L), rickard.axelsson@kungsor.se
  5. Joel Petersson (V), joel.petersson@kungsor.se
  6. Peter Åkesson (MP), peter.akesson@kungsor.se
  7. Hans Carlsson (M), hans.carlsson@kungsor.se
  8. Carina Sjölund (M), carina.sjolund@kungsor.se
  9. Gunnar Karlsson (C), gunnar.karlsson2@kungsor.se
  10. Kenneth Axelsson (KD), kenneth.axelsson@kungsor.se
  11. Ari Jaanus (SD), ari.jaanus@kungsor.se

 

Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 18 maj 2017

Kontakta oss

Kungsörs kommun

736 85 Kungsör

Telefon växeln: 0227-60 00 00

E-post: info@kungsor.se

Organisationsnr: 212000-2056

Öppettider kommunhuset

Måndag-Fredag

7.30-12.00 och 13.00-16.30

Besöksadress:

Drottninggatan 34

Tillgänglighet och dialog

Lättläst

English

Lämna synpunkt

Om webbplatsen

Translate this page: