Valnämnden

Valnämnden är en nämnd som ansvarar över alla allmäna val till riksdag, landsting, kommunfullmäktige och val till Europaparlamentet

Här kan du se vilka ledamöter och ersättare som sitter i valnämnden under mandatperioden 1 januari 2015 - 31 december 2018. För att det ska vara lätt att komma i kontakt med politikerna finns också en länk till respektive politikers e-postadress.

Valnämndens ordföranden

Ordförande: Dan Stigenberg (S), dan.stigenberg@kungsor.se
1:e vice ordförande: Maija Liisa Åsenbrygg (S),  
2:e vice ordförande: Margareta Karlsson (M), margareta.karlsson2@kungsor.se

Ledamöter

  1. Dan Stigenberg (S), dan.stigenberg@kungsor.se
  2. Maija Liisa Åsenbrygg (S)
  3. Kerstin Åkesson (MP), kerstin.akesson@kungsor.se
  4. Olof Lindberg (L), olof.lindberg@kungsor.se
  5. Yvonne Ericsson (M), yvonne.ericsson1@kungsor.se
  6. Siewert Carlsson (C), siewert.karlsson@kungsor.se
  7. Roland Jansson (SD), roland.jansson@kungsor.se

Ersättare

  1. Ann-Catrin Cederlund (S), ann-catrin.cederlund@kungsor.se
  2. Margareta Johansson (S), margareta.johansson2@kungsor.se
  3. Christer Henriksson (V), christer.henriksson@kungsor.se
  4. Rickard Axelsson (FP), rickard.axelsson@kungsor.se
  5. Carina Sjölund (M), carina.sjolund@kungsor.se
  6. Ingrid Davidsson (C)
  7. Vakant

 

Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 15 november 2017

Kontakta oss

Kungsörs kommun

736 85 Kungsör

Telefon växeln: 0227-60 00 00

E-post: info@kungsor.se

Organisationsnr: 212000-2056

Öppettider kommunhuset

Måndag-Fredag

7.30-12.00 och 13.00-16.30

Besöksadress:

Drottninggatan 34

Tillgänglighet och dialog

Lättläst

English

Lämna synpunkt

Om webbplatsen

Translate this page: