Valnämnden

Valnämnden är en nämnd som ansvarar över alla allmäna val till riksdag, landsting, kommunfullmäktige och val till Europaparlamentet

Här kan du se vilka ledamöter och ersättare som sitter i valnämnden under mandatperioden 1 januari 2015 - 31 december 2018. För att det ska vara lätt att komma i kontakt med politikerna finns också en länk till respektive politikers e-postadress.

Valnämndens ordföranden

Ordförande: Dan Stigenberg (S), dan.stigenberg@kungsor.se
1:e vice ordförande: Petter Westlund (C), petter.westlund@kungsor.se
2:e vice ordförande: Olof Lindber (L). olof.lindberg@kungsor.se

Ledamöter

  1. Dan Stigenberg (S), dan.stigenberg@kungsor.se
  2. Maija Liisa Åsenbrygg (S),
  3. Olof Lindberg (L), olof.lindberg@kungsor.se
  4. Annika Westling (V), annika.westling@kungsor.se
  5. Jacob Hedberg (M), jacob.hedberg@kungsor.se
  6. Petter Westlund (C), petter.westlund@kungsor.se
  7. Anders Frödin (SD), anders.frodin@kungsor.se

Ersättare

  1. Ann-Catrin Cederlund (S), ann-catrin.cederlund@kungsor.se
  2. Gunilla Lindström (S), gunilla.lindstrom@kungsor.se
  3. Claes Wolinder (L), claes.wolinder@kungsor.se
  4. Christer Henriksson (V), christer.henriksson@kungsor.se
  5. Lars Gustavsson (KD),
  6. Gunnar Karlsson (C),
  7. Magnus Vidin (SD), magnus.vidin@kungsor.se


Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 15 februari 2019

Kontakta oss

Kungsörs kommun

736 85 Kungsör

Telefon växeln: 0227-60 00 00

E-post: info@kungsor.se

Organisationsnr: 212000-2056

Öppettider kommunhuset

Måndag-Fredag

7.30-12.00 och 13.00-16.30

Besöksadress:

Drottninggatan 34

Tillgänglighet och dialog

Lättläst

English

Lämna synpunkt

Om webbplatsen

Translate this page: