Publicerad
Foto: Christian Roos
Kommunens politiker har tagit beslut om att även i år erbjuda VL:s sommarbiljetter till ett kraftigt reducerat pris på 200 kronor, jämfört med det ordinarie priset på 840 kronor.
Sommarbiljetten kan användas på buss- och tågresor inom Västmanland och bussresor till Eskilstuna. Erbjudandet riktar sig till elever folkbokförda i Kungsörs kommun, som går på sommarlov efter årskurs 7, 8, 9 samt gymnasieelever som går på sommarlov efter årskurs 1 och 2, till och med 19 år. Det omfattar även elever med anpassad gymnasieutbildning och de som ingår i kommunernas aktivitetsansvar. De ungdomar som omfattas av erbjudandet och har beviljad färdtjänst kommer att få information via brev.
Detta är resultatet av ett gott och utvecklande samarbete mellan kommunen och VL/Kollektivtrafikförvaltningen.
Observera att sommarbiljetter till reducerat pris inte kan köpas via VL:s ordinarie ombud. Information om var och när biljetterna kan köpas, skickas direkt till berörda elever och vårdnadshavare.