Skräddarsy ditt läger

Vi kan idrottsläger! Hockey, fotboll, handboll eller innebandy? Här i Kungsör skräddarsyr vi föreningens lägervistelse. Litet och nära - men ändå med allt du kan önska dig till ett mycket bra pris.

Vi följer säsongerna. På höstkanten drar hockeysäsongen igång, då kan det vara lägligt med ett ishockeyläger. När fotbollssäsongen närmar sig, varför inte slipa formen hos oss i Kungsör på konstgräsplanen. Bordtennis och innebandy spelas året om i våra sporthallar. Våra anläggningar står alltid till förfogande för uthyrning.

Sporthallen

Här finns tre fullstora spelplaner där du kan spela innebandy, hand­boll, badminton och fotboll. Cafeteria finns i anslutning till hallarna.

Kungsörs ishall

Ishallen är igång från september till mars. Förutom istid för hockeyträning, har ni tillgång till en teorilokal. Ishallen ligger centralt i Kungsör, med Centralvallens idrottsplats runt knuten och sporthallen ett stenkast bort.

Kungsörs idrottsplaner

I kommunen finns flera olika idrottsplaner. Mitt i Kungsör ligger Centralvallen. Där finns både konstgräs- och naturgräsplan för elva- och sjumannalag. På Hasse Rosander Arena, som ligger nära Ekuddens camping, finns två elvamannaplaner med naturgräs.

Ta kontakt med kultur- och fritidschef Mikael Nilsson så får du veta mer.

Senast uppdaterad:

Kontakt

Mikael Nilsson

Kultur- och fritidschef

Drottninggatan 34
736 85 Kungsör

Senast uppdaterad: