Publicerad
%20(2)%20IMG_2223%20VIVA.jpeg)
Glada medarbetare och elever på vuxenutbildningen. Tina Jonsson, Kristin Fernerud, Liselotte Jonsson, Alphonse Bakwampego, Sofia Mörlin och Viktoriia Pikush.
Vuxenutbildningen i Kungsör erbjuder utbildningar och språkstudier som kombineras med praktik på arbetsplatser.
Till hösten startar en ny kombinationsutbildning med inriktning vård och omsorg, samtidigt som satsningen på SFI med språkpraktik fortsätter. Genom nära samarbete med kommunala verksamheter och lokala företag skapas fler vägar till arbete.
Kombinationsutbildning vård och omsorg
Kombinationsutbildningen riktar sig till personer med ett annat modersmål än svenska och kombinerar yrkesutbildning på gymnasial nivå med integrerad svenska och praktik inom vård och omsorg.
Utbildningen startar vartannat år och nästa kursstart är nu i höst. Den är på heltid i två år och redan från start är eleverna ute på praktik två dagar i veckan, övrig tid är förlagd till skolan. Totalt finns 25 platser och sökande från Kungsör, Köping och Arboga är välkomna.
- Vård och omsorg är ett stort bristyrke och utbildningen leder i många fall direkt till arbete, säger rektor Kristin Fernerud.
Läraren Liselotte Jonsson ser tydliga resultat:
- Många elever får till exempel möjlighet att timvikariera på sina praktikplatser redan under utbildningen.
Eleven Alphonse Bakwampego berättar:
- Jag lär mig mycket genom praktiken och får träna språket varje dag.
SFI med språkpraktik
SFI erbjuder olika studievägar utifrån elevens bakgrund och mål. En av dessa är SFI med språkpraktik, där språkstudier kombineras med praktik på en arbetsplats.
Eleverna får använda svenska i vardagen, lära känna svenskt arbetsliv och knyta viktiga kontakter. Språkpraktiken är ofta elevens första möte med en arbetsplats i Sverige och en viktig del i integrationen.
Vuxenutbildningen samarbetar med både privata och kommunala arbetsgivare och välkomnar fler som vill ta emot språkpraktikanter.
Kan du ta emot? Hör av dig till:
vuxenutbildningen@kungsor.se
Kombinationsutbildning vård och omsorg
Kursstart hösten 2026.
SFI med språkpraktik
Kursstarter var 5:e vecka efter kartläggning.
Fler utbildningar
Vuxenutbildningen erbjuder många utbildningar både för dig som har och inte har svenska som modersmål.
Har du frågor?
Mejla oss på:
vuxenutbildningen@kungsor.se