Årskurs 5 får prova på kulturaktiviteter

Publicerad

Femmorna fick prova film, lyssna på konsert, testa skrivande, uppleva konst och dansa.

Kreativ kulturdag för årskurs 5 i Kungsör – skrivande, film, konst, musik och dans i fokus.

Under en inspirerande dag fick femteklassare i Kungsörs kommun möjlighet att utforska kulturens många uttryck – från film och skrivande till konst, musik och dans. Dagen arrangerades i ett brett samarbete mellan skolan, Kungsörs bibliotek och Musikskolan, tillsammans med föreningarna Filmkollektivet, Kungsörs konstförening och Folkdansgillet Danzfötterna.

Eleverna deltog i olika workshop-pass där de själva fick skapa och vara aktiva - de filmade, skrev texter, dansade och utforskade konstnärliga uttryck. Utöver det fick de även uppleva en konsert och besöka en konstutställning i bibliotekets utställningshall, där de lärde sig mer om föreningsliv kopplat till konst och kultur.

Syftet med dagen var att väcka nyfikenhet och kreativitet hos barnen, samt att visa på den rika kulturverksamhet som finns i kommunen. Genom att möta både professionella kulturaktörer och engagerade föreningsmedlemmar fick eleverna en bred och inspirerande inblick i vad kultur kan vara och hur de själva kan vara en del av den.