E-tjänster och ansökan för vuxenutbildning

Vuxenutbildningen i Kungsörs kommun använder sig av olika e-tjänster och digitala plattformar. Här hittar du information och länkar till de olika tjänsterna.

Nästa kursstart är den 24 mars. Du kan göra din ansökan i e-tjänsten under perioden 17 februari - 9 mars.

E-tjänster för vuxenutbildning


Till ansökan

Unikum

Ansökan till våra utbildningar

För att kunna göra ansökan behöver du ha Bank-ID eller Freja. Har du skyddad identitet måste du kontakta skolan för att få hjälp med ansökan.

Din ansökan behöver vara komplett med betyg och eventuellt beviljande från din hemkommun för att vi ska kunna behandla den.

Du som är antagen till studier får information via sms och e-post. Kontakta skolan om du inte har fått något besked.

Detta händer efter att du sökt

Vi behandlar alla inkomna ansökningar efter sista ansökningsdag och kontrollerar att din ansökan är komplett.

Under ett antagningsmöte beslutas vilka elever och utbildningar som kommer att starta. Efter detta skickas ett antagningsbesked ut via mejl eller vanlig post.
I beskedet kan du se om du har blivit antagen eller inte. Om du inte blivit antagen kan du se varför. Det är viktigt att du uppgett rätt mejladress och att du kontinuerligt kollar din inkorg.

Bor du i en annan kommun?

Om du inte är folkbokförd i Kungsör ska du skicka din ansökan till komvux i din hemkommun. Hemkommunen måste godkänna kurserna du sökt. Utan ett godkännande från din hemkommun kan din ansökan inte behandlas.

Tänk på att din kommun behöver tid för att behandla ansökan innan den skickas till oss. Ansökan måste vara hos oss senast sista ansökningsdag.

Om du har frågor kring ansökan och planering av studier är du välkommen att boka en tid med vår studie- och yrkesvägledare.

Behörighet till vuxenutbildning

Du är behörig att söka kurser inom komvux från och med hösten det år du fyller 20 år, eller tidigare om du har ett slutbetyg från gymnasieskolan.

För att bli antagen till studier ska du göra en ansökan i vår digitala e-tjänst där du också ska bifoga betygskopior. Efter sista ansökningsdatum behandlar vi din ansökan, som måste vara komplett.

Edlevo: studieplan och frånvaro

Edlevo använder du för att:

  • se aktuellt schema och studieplan
  • frånvaroanmäla dig
  • ändra kontaktuppgifter
  • ansöka om ledighet

Du loggar in med e-legitimation, BankID eller Freja eID.

Unikum: dokumentation och skolarbete

I Unikum sker bland annat dokumentation, planering och inlämning av skolarbete. Du kommer åt Unikum både via mobilen och datorn.

Unikum på dator och mobil

Frågor?

Har du frågor om ansökan eller din inloggning, ta kontakt med din lärare eller expeditionen på VIVA.

Senast uppdaterad:

Kontakt

VIVA

Besöksadress:

Ulvesund 108, Kungsör

Öppettider:
Mån-tors 7.30-16
Fre 7.30 - 15

Postadress:

Kungsörs kommun
736 85 Kungsör

Therese Pihl

Studie- och yrkesvägledare

Studie och yrkesvägledare för Vuxenutbildning och gymnasium

Senast uppdaterad: